Létrehozás dátuma: 2022-05-30 00:00:00
Acsípőprotézisegy művi úton előállított ízület, amit úgy dolgoztak ki, hogy ugyanazt a szerepet töltse be, mint egy valódi ízület. Műtéti beavatkozás szükséges a beültetéséhez.
Testünkben a csípő tölti be az talán a legfontosabb ízület feladatát, aminek az a dolga, hogy a combot a medencével összekösse. Ez az ízület rendkívül nélkülözhetetlen, hisz a mindennapi mozgásunkat támogatja, mint például a gyaloglás, kocogás, lépcsőhasználat. Erőteljes terhelés jut szerepül neki, mivel egész felsőtestünk súlya rá nehezedik. Ezért sajnos életkorunkkal arányosan romolhat az állapota, működése.
Legtöbbször előforduló probléma, hogy a csípőízület kopik. Ha ez bekövetkezik, merevvé válik, és fájdalmas érzéssel jár. Az így kialakult gyulladással átalakul a combcsont feje, aminek a következménye, hogy károsul a csípőízület. Sajnálatosan ezzel elindul egy visszavonhatatlan romlás, ami szükségszerűvé teszi implantátum alkalmazását. A beavatkozás lényege, hogy az elhasználódott ízületet eltávolítják, és a helyét egy protézis veszi át, mely segítségével a sérülés előtti állapot idézhető elő. Az implantátum többféle anyag kombinációjával állítható elő.
Legelső próbálkozás után sem álltak meg a fejlesztéssel, azóta is korszerűsítik, finomítják, hogy minél tökéletesebb implantátumokat hozzanak létre. Rengeteg anyag felhasználásával folytak kísérletek, hisz a cél az lenne, hogy az eredetivel minél megegyezőbb életet élhessenek a beavatkozáson átesettek, és ne kelljen több műtéten átesniük ezzel kapcsolatosan. Legelső próbálkozásokat 1750-ben Angliában rögzítették, amikor az ízületi problémák orvoslásával kísérleteztek. A következő fontosabb lépcsőfokra 1840-ben léptek, mikor is ízület pótlásával kísérleteztek, így javítva a beteg életszínvonalát. Ennek az eljárásnak az volt a lényege, hogy a csípőízület sérült részén javítanak, vagy cserét hajtanak végre. Kezdetben fával próbálták a helyettesítést, de ez nem bizonyult jó megoldásnak, negatív eredményekkel zárultak ezek a kísérletek.
A páciensek helyzete romlott. A következőkben a bőrt tesztelték, majd izomszövetek és egyéb szerves agyagokat is bevontak, de ezek se bizonyultak jó megoldásnak. Több évtized volt szükséges ahhoz, hogy próbára tegyenek pár mesterséges anyagot; ezek voltak az üveg, gumi, viasz, ezüstlemez. A tesztek alatt szembesültek azzal, hogy az ember szervezete alkalmatlan arra, hogy nagyobb „idegen” anyagot befogadjon. Irányt kellett változtatni. Jó pár évvel később, 1938-ban történt meg a legelső olyan beavatkozás, ahol rozsdamentes acélból készült protézis került felhasználásra. Csavarok segítségével került rögzítésre. Úgy tudjuk, hogy Sir John Charnley nevéhez fűződnek a rozsdamentes acél anyagú újítások. Ő volt, aki a 60-as években definiálta az alacsony súrlódású ízületképzést, mint fogalmat.
Legelső alkalommal a protézisét akril cementtel erősítették a csontszövethez. Későbbi fejlesztései után megfigyelték, hogy visszább estek a kopások, így egyre több sikeres műtétet hajtottak végre. Manapság már a protéziseket alkotó anyagok a fém, kerámiák és a műanyag. Fémből alakítják ki a szárat, nyakat, a combcsont fejéhez viszont kerámiát és fémet ötvöznek. Az acetabulum - azaz az ízületi vápa –rendszerint fém, kerámia és polimerek elegyéből tevődik össze. Szerencsére napjainkra már több lehetőség is adott az orvosok kezébe, hogy minél fájdalom – és komplikációmentesebb műtéteket hajtsanak végre, hosszú távú sikereket elérve.
Sajnos népbetegséggé váltak az ízületi problémák, így egyre több műtétre van szükség. Ebből és a hosszabb életkorunkból adódóan több ismétlő műtét lehetősége is fennáll, hisz a páciensek hosszabb élettartalommal rendelkeznek, mint a protézisek. Szerencsére a fejlesztések nem álltak meg, és az emberi szövet elemzései, értelmezései és segítségül szolgálnak, hogy a legmegfelelőbb protézis kerüljön felhasználásra. A legnagyobb kihívást a kopás csökkentése jelenti, tehát a cél, hogy ezt a folyamatot jobban megismerjék, elemezzék, hisz ez lehet a kulcs a fejlődésben.
Partnerek:
Menedszerszűrés
Szemhéjplasztika
Digitalizált világunkban egyre több olyan eszköz, tárgy szorul ki a piacról, amelyeknek a funkcióját ma már gépek vették át. Akadnak olyanok, akik ide sorolják az irodaszert, a papírárukat is. Tévednének? Vajon az elektronikában vakon meg lehet bízni? Vagy szükség van a régi, jól bevált irodaszerekre? Nézzük...
Elolvasom →Digitalizált világunkban egyre több olyan eszköz, tárgy szorul ki a piacról, amelyeknek a funkcióját ma már gépek vették át. Akadnak olyanok, akik ide sorolják az irodaszert, a papírárukat is. Tévednének? Vajon az elektronikában vakon meg lehet bízni? Vagy szükség van a régi, jól bevált irodaszerekre? Nézzük...
Elolvasom →--------------------------------------
- műanyag ablak Budapest
- karpittisztitas.org
- állatpanzio
- bor rendelés
- motoroptimalizálás
- Chiptuning